Bliv arrangør til Arkitekturens Dag

Alle kan blive arrangører på Arkitekturens Dag og komme i det samlede program. Find praktisk information, inspiration og en 'værktøjskasse' for arrangører nedenfor. I år sætter vi fokus på det 11. verdensmål: Bæredygtige byer og lokalsamfund.

Arkitekturens Dag i Arkitektforeningen. Foto: Alonso Mayo
Kontakt

Katrine Østergaard Bang

Planfaglig konsulent

+45 30 85 90 14

kb@arkitektforeningen.dk

Hver dag er arkitekturens dag, men den første mandag i oktober er det officielt Arkitekturens Dag i hele verden – en årlig festdag, hvor man rundt om i landet har mulighed for at få indblik i aktuelle byudviklingsprojekter, komme helt tæt på smuk arkitektur og blive klogere på arkitekturens betydning for samfundet og vores daglige liv.

Dagen er en oplagt anledning til at diskutere, hvor vores byer og lokalsamfund er på vej hen, hvad der i lokalområdet opfattes som kvalitet, og hvordan man som bygherre/udvikler,  arkitekt/tegnestue, kommune eller organisation ønsker at præge udviklingen af det fysiske miljø.

Hvem kan være med til at fejre Arkitekturens Dag?

Alle kan bidrage med et arrangement, så længe fokus er på vores fysiske omgivelser: områder, bygninger, pladser, torve, gader, stier – og alle rummene imellem. Så grib muligheden for at kommunikere arkitektonisk kvalitet og samfundsværdien i jeres projekter og planer og møde jeres brugere, besøgende og/eller borgerne 1:1.

 

Kontakt

Katrine Østergaard Bang

Planfaglig konsulent

+45 30 85 90 14

kb@arkitektforeningen.dk

Hvad er Arkitekturens Dag

Arkitekturens Dag er indstiftet af Den Internationale Arkitektforening, UIA, i 1988 og afholdes hvert år den første mandag i oktober. I Danmark er det Arkitektforeningen, der er tovholder for den årlige begivenhed. Næste gang falder dagen mandag den 2. oktober, men den fejres også i dagene før og efter.


Hvad kan et arrangement være?

Arrangementer kan spænde vidt, og de kan være store eller små, faglige eller folkelige. Fra debatter og samtalesaloner, til by- og naturvandringer, bygningspræmieringer, udstillinger, koncerter, bevægelse, åbent hus-arrangementer, fællescykelture, skattejagt, foredrag, dans, fællesspisning eller noget helt syvende. Eneste krav er, at de fysiske omgivelser er i fokus.

Som arrangør planlægger og afholder I selv eventet. Hvis I har behov for arkitektfaglig bistand til arrangementet, kan Arkitektforeningen hjælpe med at pege på arkitekter MAA med viden om det emne, I vil sætte fokus på.

Sådan får I arrangementet i det samlede program

Arkitektforeningen annoncerer alle arrangementer på arkitektforeningen.dk og i den samlede markedsføring op til dagen. I skal blot sende os:

  • en beskrivelse af arrangementet (tid, sted og evt. tilmelding)
  • et eller flere gode billeder i str. 1920 x 1080 pixel.

Send beskrivelsen af arrangementet til arkitekturensdag@arkitektforeningen.dk

Kommunikation

Et arrangement kan være nok så spændende, men hvis ingen eller kun få opdager at det er der, kan det være svært at gennemføre. Hvis I vil sikre jer, at arrangementet bliver set og hørt, er kommunikation gennem lokale medier og på jeres egne SoMe kanaler afgørende.  Vi har samlet en række gode råd i vores værktøjskasse nedenfor.

Se, hvad andre arrangører har spurgt om

Se i vores FAQ, hvad andre har spurgt om

Har du spørgsmål? Gå til vores FAQ og se, hvad andre har spurgt om. Foto: Nye ved Aarhus af Tækker Group

Se vores værktøjskasse til arrangører

Gå til værktøjskassen

Find inspiration, skabeloner og guides i værktøjskassen til arrangører. Foto: Jonas Petri

Filtrér: Arkitektforeningen

Nyhed

Se 12 mere +

Kalender

Se 12 mere +

Debat

Se 12 mere +

Kurser

Se 12 mere +

Job

Se 12 mere +

Andet

Se 12 mere +

Artikler

Se 12 mere +